Viis soovitust meelerahu leidmiseks

Raskele perioodile tuleb otsa vaadata ja mõista, et praegu ongi keeruline iseenda töö kõrvalt majandada ka kõike seda, mis muidu teiste õlgadele pandud. Kuidas selle väljakutsega edukalt toime tulla? 

Naisteleht 8. aprill 2020 / Tekst: Helena Väljaste

ethan-sykes-unsplash
1. Otsusta olla enda jaoks olemas

Keerulisel ja stressirohkel ajal on suureks abiks, kui otsustame olla iseenda parim sõber.  Tõenäoliselt sa toetad ju keerulistel hetkedel sõpra lihtsate nõuannete ja toetavate sõnadega – kuulad, lohutad ja innustad. Tee teadlik valik vältida ka iseenda sisekõne puhul süüdistusi ja kriitikat, pigem ole enda vastu hooliv, tähelepanelik, mõistev ning julgustav.

Samuti võid rasketel hetkedel endale pai teha või asetada käe südamele. Lihtsa puudutuse kaudu saab luua väga suure muudatuse enda kehas ja meeles. See mõjub rahustavalt ja vallanduvad heaoluhormoonid.

Märka oma raskeid hetki, ole hoolivalt kohal ja püüa aru saada enda vajadustest. Tihti märkame enda vajadusi alles siis, kui karjume kellegi peale. Tegelikult peaksime juba varem olema enda jaoks kohal ja märkama, kui limiit saab täis ja vajame väikest pausi. On väga tervislik märgata enda vajadusi ja püüda neid rahuldada.

2. Ela praeguses hetkes

Meie mured elavad suuresti meie mõtetes. Kui avada praeguses hetkes silmad, võime avastada, et siin selles hetkes polegi muresid, vaid need pesitsevad meie peades. Just nüüd on paljudel ärevad mõtted ja tunded tuleviku ees. Kui tood end tagasi praegusesse hetke, pakub see stabiilse pelgupaiga. See praegune hetk, kus elame, ongi ju ainukene hetk, millest osa saada.

Hinga teadlikult sisse. Too sellega tähelepanu enda juurde tagasi nii, et sinu keha ja meel on samas kohas. Sageli mõtleme näiteks duši all töömõtteid ehk meie keha ja meel on täiesti erinevates kohtades. Kui hingad sisse, siis see võtab paar sekundit, et tähelepanu koondada praegusele hetkele.

Võid proovida teha ka igapäevaseid tegevusi uuel moel. Püüa näiteks oma viie meelega kohal olla duši all – suuna ennast märkama veepiisku, soojustunnet, sealseid lõhnu, tunneta, kuidas vesi valgub mööda keha alla. See võibki olla sinu kosutav akude laadimise moment, kus oled päriselt kohal.

Seda võid teha ka triikides, süüa tehes või oma last kallistades. Taba ära hetk, mil oled kohal viie meelega väljaspool oma mõtteid.

See praegune hetk, kus elame, ongi ju ainukene hetk, millest osa saada.

3. Kosuta ennast teadlikult

Kui märkame, et mobiiltelefoni aku hakkab tühjenema, otsime kiiresti laadimisvõimaluse. Enda eest ei kipu me nii head hoolt kandma. Ent just nendel keerulistel aegadel on äärmiselt oluline märgata, kuidas mul läheb ja kuidas saaks veel paremini minna. Väikesed asjad võivad tohutult suure muutuse luua.

Tee iga päev midagi iseenda jaoks, mis pakub naudingut või kosutust. Pane igasse päeva kalendrisse kirja kohustus enda eest hoolitseda. Näiteks neljapäeval helistan sõbrale, kellega pole ammu rääkinud, reedel võtan ette pooletunnise jalutuskäigu. Need igapäevased tähtsad ülesanded peadki ära tegema.

Sageli jääb just emadel enda heaolu tagaplaanile. Räägitakse, kuidas pead kõigi teiste jaoks olemas olema. Kas nende kõigi hulka kuulud ka sina ise? Ära jää sellest ringist välja. Kui otsustad end kesksele kohale asetada, toob see kaasa tohutult muudatusi. Kui oled ise tasakaalus, on ka suhted lähedastega palju paremad.

frank-myrland-unsplash
4. Tee kolm heategu päevas

Meie aju on kaldu negatiivsuse suunas. Headesse hetkedesse suhtume tihtipeale väga loomulikult. Kui aga juhtub midagi kehva, oleme nagu takjad – see hakkab meile külge ja me ei saa sellest kuidagi lahti.

See on igati normaalne, kui praegusel segasel ajal tuntaksegi end ärevalt. Seda enam peame ise tööd tegema selle nimel, et märkaksime rohkem positiivset ja häälestuksime sellele.

Üks võimalus on iga päev teha kolm heategu. See võib olla näiteks hea sõna armsamale või soe kallistus lapsele. Neid võimalusi on lõputult palju. Kui sead endale väljakutse iga päev head teha, suunab see sind rohkem märkama heategude võimalusi enda ümber. See annab nii palju positiivsust vastu.

5. Praktiseeri tänulikkust

Me näeme väga selgelt ja kergelt, mis on halvasti ja mis võib halvasti minna. Omamoodi väljakutse on ennast suunata märkama rohkem seda, mis on hea, mis on juba hästi ja mis töötab juba praegu. Kui sul on väikesed lapsed, püüa näiteks õhtutesse viia tore rituaal päev pihku püüda.

Meenutage koos, mida te sel päeval kogesime, mis läks hästi, mille eest võiks iseendale pai teha. Niimoodi püüdke viis asja pihku. „Täna oli päike väljas, saime õues olla – mõtle, kui vahva see oli!“ Nii hakkad märkama pisiasju, mis muidu tavapärased tunduvad. Võid märgata, et see on omamoodi ime ja õnnistus, ning sellest suurt rõõmu tunda.

Tänulikkuse praktikat võid rakendada ka kohe hommikul – nii kui silmad avad, mõtle, mis juba sinu elus hästi on, mille eest võid tänu tunda. Nii häälestad ennast päevale positiivselt.

Kui tänulikkust teha hommikul või õhtul või miks mitte ka keset päeva, siis üsna pea hakkad selgemalt ja pingutuseta nägema neid hetki, mil kõik on hästi, ja nendest rõõmu tundma. Teadlased on selgeks teinud, et tänulikumad inimesed kogevad ka õnnetunnet rohkem. Kes meist siis ei tahaks õnnelik olla?

 
  • Otsusta olla tõeliselt kohal esimese kohvisõõmu ajal – nagu sinu ees oleks maailma kõige hinnalisem kohv ja sa võtad sellest lonksu.
  • Muuda jalutuskäik eriliseks: selle asemel, et jalutades mõtiskleda, käi hoopis ringi nagu turist ja vaatle ümbritsevat värske pilguga.
  • Kui märkad päeva keskel mõnda ilusat momenti – päike paistab ja laps on rõõmus, ei virise –, siis taba, et see ongi ilus hetk. Praegu ongi kõik hästi. Pikenda seda märkamise aega enda jaoks, võta omaks ja ole tänulik.