Me tegutseme pidevalt – töötame, puhkame, loeme, magame, vestleme, spordime, mõtiskleme, igavleme jne. On võimatu olla mitte midagi tegemata. Ja see, mida me teeme, kannab vilju: laisklemine ühesuguseid, motiveeritud tegutsemine teistsuguseid. Oma tegevusi saamegi hinnata tulemuste baasil.

 

Harjumused
Tüdruk jooksu jalanõudes

Tegevused, mida me kordame, muutuvad harjumuslikeks. Iga uue oskuse omandamiseks, olgu selleks siis kitarrimäng või autosõit, on meil vaja keskenduda sellele tegevusele ja siis seda järjepidevalt harjutada. Ühel hetkel saavutame vilumuse ja meisterlikkuse. Kui alles autoga sõitma õppides pidime kogu oma tähelepanu käikudele, pedaalidele ja liiklusele suunama, siis mitmeid aastaid hiljem võime märgata kui automaatseks on muutunud see oskus. Sõidame enamuse ajast automaatpiloodil! See on väga loomulik õppimise ja harjumise protsess, mis kehtib kõikide tegevuste puhul meie elus.

Harjumusi on:

  • mentaalseid – kalduvus teataval moel mõelda (näiteks muretseda või kritiseerida)
  • emotsionaalseid – tüüpiline emotsionaalne reageering teatud olukordadele (hirm, ärevus, tüdimus)
  • füüsilisi – keha harjub teatud rütmidega (söömise ja magamise ajad)
  • käitumuslikke – eelnevate komplektid (suitsetamine, sagedased vihapursked)

Laias laastus saame rääkida kahte sorti harjumuste muutmisest:

  • millestki loobumine – TV, magusasöömine, muretsemine
  • millegi juurutamine – jagrattaga tööle, hommikvõimlemine, tõe rääkimine
aedviljad
clay-banks-765259-unsplash

Osa harjumusi on meile kasulikud, osa kahjulikud, ja vaid Sina oma harjumuste peremehena saad kas rohkema või vähema vaevaga oma harjumusi muuta.

Esimeseks sammuks harjumuste muutmise teel on, et teadvustada ja võtta täielikult omaks praegune reaalsus. Alkohoolik näiteks ei hakka enne seda pahet maha jätma, kuni ta pole täielikult aktsepteerinud, et jah, see käitumine on minu jaoks probleem.

radu-florin-648487-unsplash

Teine oluline nüanss on see, et muutumiseks tarviliku seesmise motivatsiooni aktiveerumiseks on vaja, et see teema oleks meile tähtis. Ja et usuksime: saame muutusega hakkama.

Tähtsus x eneseusk = positiivne muutus. 

Kolmas oluline aspekt on tahtejõu kasvatamine. Iga harjumuse muutmiseks ja alalhoidmiseks on meil vaja kasutada oma tahtejõudu. See pole emotsionaalne vihane punnitamine, mida tavaliselt mõtleme tahtejõu all, vaid läbi taipamise tulnud teadlik otsus jääda enesele kindlaks ja ületada seeläbi harjumuse jõud.

Harjumuste muutmiseks on mitmeid viise. Klikkides siia, leiad mõningaid nippe nii harjumuste tuvastamiseks kui muutmiseks. Tutvu ka artikliga sisemise tugevuse kasvatamisest.

Et olla oma harjumuste muutmise teel isiklikult toetatud ja juhendatud, oled oodatud individuaalkonsultatsioonile. Harjumuste ja motivatsiooniteemalisi kursuseid ja rühmateraapiaid saad tellida oma ettevõttesse, sõprade ringile, tervishoiu asutusse või kooli.  Võta palun minuga ühendust ja arutame lähemalt.