Mees istub laua taga ja kirjutab

Harjumuste nipid

Siit leiad mõningaid nippe oma harjumuste ja tegutsemisviiside märkamiseks. Kui oled märganud, teadvustanud, siis saad ka muuta! Proovi mõnda allolevat nippi selleks, et muuta mõnda ebasoovitavat harjumust või teha midagi, mida Sa oled alati tahtnud teha.

Igapäevaste harjumuste märkamiseks ja värskuse loomiseks:

Mis siis, kui teeksid iga päev midagi täiesti tavapärast natuke teisiti kui tavaliselt? Näiteks:

  • Peseksid hambaid teise käega
  • Istuksid lõunalauas mõnel teisel toolil kui tavaliselt
  • Sõidaksid/jalutaksid koju mõnda teist marsruuti pidi

See lihtne nipp võimaldab maha astuda automaatpiloodilt. Proovi ja märka, kui suurel määral elame me oma sissejuurdunud harjumusi mitte märgates ja kui suuri avastusi ning värksust pakub juba selline väike muudatus.

Naine lakib küüsi
clique-images-315489-unsplash

Tegutsemisviisi märkamise nipp:

Tegutseda annab mitmeti:

  • Vihaga, vastumeelsusega, tüdimusega, tuimalt …
  • aga ka rõõmuga, rahuga, südamesoojaga, entusiasmiga, uudishimuga …

See võtab vaid hetke, et hingata ja uudishimulikult vaadelda – kuidas ma praegu asju teen? Avasta huviga, milliseid kvaliteete Sa kasutad ja seeläbi endas arendad? Seejärel oled vaba valima – kas jätkad samal moel või muudad oma häälestust.

NB! Sa ei saa alati muuta seda, mis aset leiab, aga Sa saad muuta oma suhtumist sellesse!

Aken pööningul

Taotluse jõu kasutamine tavapäraste tegevuste juures:

Akende pesemine pole kunagi ainult akende pesemine, kui lisada sinna teadmine, et seda tehes muutub Su väljavaade elule palju selgemaks ja helgemaks. Samuti pole koristamine ainult koristamine, kui tead, et tegeled samal ajal ka oma sisemaailmas korra loomisega. Ning asjade ära viskamine – nii loobud ühtlasi vanast ja seisvast energiast oma elus. 

Kasuta seda teadmist teadlikult, et muuta oma elu paremaks!

Harjumuse muutmise nipp:

Võta üks harjumus, mida soovid oma elus muuta (magusasöömine, vähene liikumine, argus vms). Kasuta kujutlusvõimet, et kiigata tulevikku.

  1. Kujuta oma elu ette siis, kui Sa jätkad täpselt nii nagu praegu. Kuidas Sa end siis tunned? Milline on Su elu, Sinu suhted?
  2. Nüüd kujuta ette, et muutus on aset leidnud. Milline Su elu siis on? Kuidas end tunned? Milline on Su suhe iseenda ja teistega?

Nüüd uuri, millist tulevikuvisiooni Sa endale tegelikult soovid? Ja milline oleks esimene samm, mille saad astuda soovitud tuleviku suunas?

Leib
14929399639_67013a4742_b

Tähtsus x eneseusk = positiivne muutus

Motivatsiooni uurijad on leidnud, et muutumiseks tarviliku seesmise motivatsiooni aktiveerimiseks on vaja, et teema oleks meile tähtis. Et usuksime: saame muutusega hakkama.

  • Hinda skaalal 0-10, kui oluline on see teema Sinu jaoks?
  • Hinda skaalal 0-10, kui kindel Sa oled, et suudad selle muutuse teoks teha?

Kui annad endale mõlemal skaalal vähemalt 7 punkti, on muutus vägagi tõenäoline. Kui ühel või teisel skaalal saadud punktid on aga madalamad kui 7, on vaja leida kas viise enda eneseusu toetamiseks või teadvustada selgemalt muutuse tähtsust.

Käitumisviisi muutmiseks:

Kujutle end istumas kohas, kus Sulle meeldib olla. Tunned end seal hästi ja kaitstuna. Hinga sisse ja naudi seda rahu ja kindlustunnet. Nüüd loo silme ette pilt ühest enda käitumisviisist, mida Sa tegelikult heaks ei pea ja mida Sa oled otsustanud muuta. Vaata seda kujutluspilti nagu filmi enda silme ees lahti rullumas.

Seejärel tee kujutluses midagi selle pildi hävitamiseks. Võid selle katki rebida, ära kortsutada või põletada, selle otsas trampida. Seejärel võta aega, et tähistada pildi kadumist: tee reaalselt midagi, mis Sulle meeldib, et rõõmustada enda muutumise üle. Istu nüüd uuesti rahulikult maha ja mõtle, millist jõudu või tugevust on Sul vaja, et seda muutust edaspidi ellu viia ja alal hoida. Sisse hingates kujutle, kuidas see uus jõud muutub Sinu sees iga hingetõmbega aina tugevamaks ja tugevamaks.

Mees rõdul
Kitarre

Õppetunni nägemine igas kogemuses:

Iga meie valik viib kogemuseni. Kogemustest me õpime.

Kui kleebime kogemusele peale hinnangu “eksimus”, siis kannatame. Iga “eksimust” võib vaadelda hoopiski õppetunnina. Oluline on esiteks märgata, et see kogemus on õppetund ja siis küsida: “Mida olulist ma siit enesega teele kaasa võtan?”

Harjutamise võlujõud:

Sul võib olla palju häid teadmiseid ja nippe, kuid mis on neist kasu, kui Sa ei oska neid päriselt kasutada? Või kui need lähevad meelest just siis, kui Sul neid kõige enam vaja on? Seetõttu ongi väga oluline uusi oskuseid treenida, tõesti praktiliselt kordi ja kordi läbi teha. Ainult nii saavad need head ressursid tõeliselt Sinu omaks.

Kohvi kann ja tass laual

 

See, kuhu suunad oma tähelepanu, muutub Sinu jaoks reaalseks. Seetõttu kujunda välja oskus keskenduda heale. Kuidas?