Nipid
Kutsume me seda siis sisemiseks vaikuseks või meelerahuks, kuid kes meist ei sooviks seda vahetevahel kogeda? Tänapäevase elutempo juures tundub sisemise vaikuse tabamine paljudele kauge ja kättesaamatu. Oleme unustanud, et meelerahu on meie sees pidevalt olemas. Meie ülesanne on lihtsalt võimaldada tingimused, et see võiks üha enam esile kerkida.
Nõuanne 1:
Loo tingimusi vaikuse kogemiseks enda ümber – viibi tihti looduses; lülita mõneks ajaks välja kõik sidevahendid; korista kodu. Luba seekaudu meenuda, kuidas on kogeda välist vaikust.
Nõuanne 2:
Leia endale koht ja aeg, kus saad olla segamatult. Sule silmad ja too tähelepanu keha sisse. Jälgi oma loomulikku hingamist kasvõi mõned minutid päevas, nii et mõistus saaks rahuneda ja keha lõõgastuda.
3- minuti harjutus
1) Võta automaatpiloot maha. Jälgi aistinguid kogu kehas (soe või külm, surve, valu, kõdi, puudutus, ebamugavus). Esita endale küsimus: “Mida ma kogen praegu… mõtetes… tunnetes… kehas?”
2) Koonda tähelepanu täielikult hingamisele ja sellest tekkivale liikumisele alakõhus. Jälgi vahelduvat rütmi vaid alakõhus.
3) Avarda tähelepanu nii, et see hõlmaks kogu keha. Tunneta, kuidas terve keha hingab – pealaest kuni varvasteni välja. Avarda tähelepanu veel, nii et see hõlmaks ka helisid ja visuaalset ruumi Su ümber.
Jätka oma tegevusi selles ruumikamas olemises. Ja kui soovid, tee seda harjutust läbi audioharjutuse abil.
Kuidas mediteerida hetkes
Kaks lihtsat viisi olla hetkes
1.
Vali igas päevas üks täiesti rutiinne tegevus ja otsusta olla selle tegevuse jaoks täielikult kohal. Olgu see duši all käimine, riietumine, söömine või muu. Lihtsalt pööra tähelepanu sellele, mida Sa parajasti teed – just selles hetkes, milles oled. Märka kehalisi aistinguid, helisid, lõhnu, maitseid, värve ja tekstuure.
2.
Ükskõik kus Sa ka mõtetega ei viibiks, on Sinu keha alati olevikus, Sinu süda lööb praegu, Sinu hingamine leiab aset just nüüd. Too oma tähelepanu ikka ja jälle keha ja hingamise juurde tagasi – see on nagu ankur, mis hoiab Sind kontaktis käesoleva hetkega.
Jäta meelde sõna STOPP
Seda lihtsat praktikat saad kasutada
käigu pealt – igal ajal ja igas kohas!
Stopp – peatu stopphetkeks.
Teadlik hingetõmme – hinga mõned korrad teadlikult sisse ja välja.
Ole tunnistaja – märka hinnangutevabalt oma emotsioone, mõtteid ja kehalisi aistinguid.
Pidurid Pealt – asu taas tegutsema, nüüd juba kõrgendatud tähelepanu ja kohalolutundega.
Hea une jaoks:
- Tee seda õhtuti vahetult enne magama minemist.
- Kestus: 4-6 minutit.
- Seisa või lama selili ja tõmba terve keha nii pingesse, kui saad. Hoia pinges olekut, siis aga lase pinge lahti ja puhka. Korda pingutamist ja lõdvestumist 3 korda ja heida siis magama.
NB! Pea meeles, et kui tõmbad keha pingesse, siis tee seda nii pingutatult, kui saad. Pärast seda ole lihtsalt tegevusetult, lõõgastu, nii et rahunemine ja lõdvestumine saaksid süveneda veel öö jooksul edasigi.
Tänulikkusele häälestumiseks:
Otsusta juba õhtul, et järgmisel hommikul ärgates oled Sa tähelepanelik kõige hea osas, mis Sulle osaks saab.
Hommikul, kui ärkad, märka seda, mille eest Sa saad tänulik olla: et Sa ärkasid, et Sul on mõnus voodi, et kass nurrub rahulolevalt, et Su kraanist tuleb sooja vet, et on olemas elekter, jne.
Luba endal märgata, olla siiralt õnnelik ja tänulik isegi pisiasjade eest, mis jäävad meil sageli tähelepanuta. Ja märka, kuidas selline häälestus Su päeva väestab.
Kindlustunde kogemiseks:
Kas Sul on ka vahetevahel ebakindel olla? Justkui oleks kindel pinnas kadunud? Siis võib Sind aidata üks väike 1-minuti nipp:
Tõuse püsti ja tunneta oma jalataldu. Hinga mõned korrad teadlikult sisse ja välja. Tunneta seda, kuidas maapind kannab Sind. Tunne maa seest hoovavat stabiilsust ja tugevust. Hinga ja luba sellel tundmusel levida üle terve Su keha.
Märka, kus on su tähelepanu:
Kui palju rändad Sa oma mõtetes kas mineviku või tuleviku radadel? Saad kohe teada.
Joonista paberile kolm üksteise kõrval asetsevat ristkülikut. Esimesse kirjuta “minevik”, teise “olevik” ja kolmandasse “tulevik”.
Lase nüüd mõtetel 5 minutit vabalt liikuda ja kui märkad mõtteid, siis osuta joonisel sellele alale, kus Sa mõtetes parasjagu viibid. Häid avastusi!
Ja pea meeles, et saad end päeva jooksul olevikuhetke tagasi kutsuda, kui ütled mõttes: “Ole siin, kus Su jalad on!”
Proovi ja koge ka lühiharjutuste mõju: