stephanie-renee-cluff-561692-unsplash

Nipid

Kutsume me seda siis sisemiseks vaikuseks või meelerahuks, kuid kes meist ei sooviks seda vahetevahel kogeda? Tänapäevase elutempo juures tundub sisemise vaikuse tabamine paljudele kauge ja kättesaamatu. Oleme unustanud, et meelerahu on meie sees pidevalt olemas. Meie ülesanne on lihtsalt võimaldada tingimused, et see vaikus võiks üha enam ja enam esile kerkida.

Nõuanne 1:

Loo tingimusi vaikuse kogemiseks enda ümber – viibi tihti looduses; lülita mõneks ajaks välja kõik sidevahendid; korista kodu. Luba seekaudu meenuda, kuidas on kogeda välist vaikust.

Nõuanne 2:

Leia endale koht ja aeg, kus saad olla segamatult. Sule silmad ja too oma teadlikkus keha sisse. Jälgi oma loomulikku hingamist kasvõi mõned minutid päevas, nii et mõistus saaks rahuneda ja keha lõõgastuda.

3- minuti harjutus

1) Võta automaatpiloot maha. Jälgi aistinguid kogu kehas (soe või külm, surve, valu, kõdi, puudutus, ebamugavus). Esita endale küsimus: “Mida ma kogen praegu… mõtetes… tunnetes… kehas?”

2) Koonda tähelepanu täielikult hingamisele ja sellest tekkivale liikumisele alakõhus. Jälgi vahelduvat rütmi vaid alakõhus.

3) Avarda tähelepanu nii, et see hõlmaks kogu keha. Tunneta, kuidas terve keha hingab – pealaest kuni varvasteni välja. Avarda tähelepanu veel, nii et see hõlmaks ka helisid ja visuaalset ruumi Su ümber.

Jätka oma tegevusi selles ruumikamas olemises.

Kuidas mediteerida hetkes

Kaks lihtsat viisi olla hetkes

1.

Vali igas päevas üks täiesti rutiinne tegevus ja otsusta olla selle tegevuse jaoks täielikult kohal. Olgu see duši all käimine, riietumine, söömine või muu. Lihtsalt pööra tähelepanu sellele, mida Sa parajasti teed – just selles hetkes, milles oled. Märka kehalisi aistinguid, helisid, lõhnu, maitseid, värve ja tekstuure.

2.

Ükskõik kus Sa ka mõtetega ei viibiks, on Sinu keha alati olevikus, Sinu süda lööb praegu,  Sinu hingamine leiab aset just nüüd. Too oma tähelepanu ikka ja jälle oma keha ja hingamise  juurde tagasi – see on nagu ankur, mis hoiab sind kontaktis käesoleva hetkega.

Jäta meelde sõna STOPP

 

Seda lihtsat praktikat saad kasutada
käigu pealt – igal ajal ja igas kohas!

 

Stopp – peatu stopphetkeks.
Teadlik hingetõmme – hinga mõned korrad teadlikult sisse ja välja.
Ole tunnistaja – märka hinnangutevabalt oma emotsioone, mõtteid ja kehalisi aistinguid.
Pidurid Pealt – asu taas tegutsema, nüüd juba kõrgendatud tähelepanu ja kohalolutundega.

rawpixel-191152-unsplash

Hea une jaoks:

  • Tee seda õhtuti vahetult enne magama minemist.
  • Kestus: 4-6 minutit.
  • Seisa keset tuba ja tõmba terve oma keha nii pingesse kui saad. Hoia seda viimase piiri peal pinges olekut 2 minutit, siis puhka 2 minutit. Korda pingutamist ja lõdvestumist 2-3 korda ja heida siis magama.

NB! Pea meeles, et kui tõmbad keha pingesse, siis tee seda nii pingutatult, kui saad. Pärast seda ole lihtsalt tegevusetult, lõõgastu, nii et rahunemine ja lõdvestumine saaksid süveneda veel öö jooksul edasigi.

toni-hukkanen-289140-unsplash

Ärkamise märkamiseks:

Tee seda kohe: meenuta oma tänast ärkamist ja esimest 2-3 minutit, mida mäletad. Uuri:

  • kus kohas Sa olid ja mida märkasid enda ümber?
  • milline oli Su kehaasend ja milliseid füüsilisi aistinguid kogesid?
  • kuidas end tundsid ja mida mõtlesid?

Registreeri oma seisundi muutus praegu, mil oled seda meenutamas.

Tee seda harjutust hommikuti reaalajas: muutud ärksaks ja enda suhtes tähelepanelikuks. 

brooke-cagle-65604-unsplash

Kindlustunde kogemiseks:

Kas Sul on ka vahetevahel ebakindel olla? Justkui oleks kindel pinnas kadunud? Siis võib Sind aidata üks väike 1-minuti nipp:

Tõuse püsti ja tunneta oma jalataldu. Hinga mõned korrad teadlikult sisse ja välja. Tunneta seda, kuidas maapind kannab Sind. Tunne Maa seest hoovavat stabiilsust ja tugevust. Hinga ja luba sellel tundmusel levida üle terve Su keha.

nick-dietrich-786833-unsplash

Testi end:

Kui palju rändad Sa oma mõtetes kas mineviku või tuleviku radadel? Saad kohe teada.

Joonista paberile kolm üksteise kõrval asetsevat ristkülikut. Esimesse kirjuta “minevik”, teise “olevik” ja kolmandasse “tulevik”. 

Lase nüüd mõtetel 5 minutit vabalt liikuda ja kui märkad mõtteid, siis osuta joonisel sellele alale, kus Sa mõtetes parasjagu viibid.

Häid avastusi!

Proovi ja koge ka lühiharjutuste mõju: