Alkeemia podcast: mindfulness ehk teadvelolek
Mis on mindfulness ehk teadvelolek ja miks seda tänapäeva inimesele üldse vaja on? Mis on mindfulness’i vastandid – autopiloodil kulgemine, hajameelsus, reaktiivsus? Kuidas tuua teadvustamise kaudu oma ellu rohkem kohalolu, rahu ja kergust? Miks on enesehool, aga ka hoolivus ja empaatia teiste suhtes, meile eriti olulised just kriisiaegadel?
Alkeemia podcast 3.10.2022 / Anneli Urge „Teraapilised vestlused“
Kas teadsid, et enesekohased oskused: emotsioonide reguleerimise-, keskendumise-, rahunemise- ja oma mõtetest distantseerumise oskus, on õpitavad? Neid saab õppida igas eas ja selleks annab mindfulness kätte lihtsad ja töötavad vahendid.
Miks siis pole paljud neid oskusi veel teadlikult selgeks õppinud? Ehk pole me veel enesele piisavalt teadvustanud, et vajame neid oskusi selleks, et olla tasakaalus, õnnelikud, enesega kooskõlalised, aga ka empaatilised ja hoolivamad teiste suhtes.
Mindfulness’i ehk teadveloleku meditatsiooni juured ulatuvad kaugetesse aegadesse. Esialgu kasutati taoliseid põhimõtteid joogas, taoismis, chi gun’is ja budismis.
Tänapäevane läänelik mindfulnessi praktika ei ole seotud ühegi religiooni või uskumussüsteemiga ning selle kasutamine on tehtud kaasaegsele inimesele võimalikult lihtsaks. Kuna mindfulnessi kasu ja mõjusus on leidnud laialdast teaduslikku tõestust – tänaseks üle 16 000 publitseeritud uuringu – kasutatakse seda kliinilises psühholoogias isikuhäirete ravis, depressiooni, ärevushäirete- ja valuravis, aga ka meditsiinisüsteemis, nt vähiravis. Ning mitte ainult – see on kasutusel vaimset tervist toetava meetodina riigi- ja haridusasutustes, ettevõtetes, tippspordis ja mujalgi.
Ukraina sõja, energiakriisi, ülikiire hinnatõusu ja inflatsiooni tingimustes on ärevus kasvanud inimese individuaalsest probleemist kogu ühiskonna probleemiks. Praktiseerides teadvelolekut, kui käesolevas hetkes kohaloleku kunsti koos lahke ja uudishimuliku tähelepanuga nii iseenda kui teiste suhtes, suudame luua suuremat heaolu ja meelerahu enese sees ja ümber ning üldist ärevuse fooni vähendada.