Illustratsioon jooksvast mehest

Teadvelolek töökeskkonnas: miks see on oluline ja kuidas see aitab?

Tänapäeva tööelu on kiire ja inforohke. Sageli tegutseme autopiloodil, tormame koosolekult koosolekule ja töötame tulekahjude kustutamise režiimis. Selliselt toimides pole me just kõige taiplikumad ning unustame kõige olulisema – iseenda kohalolu ja tasakaalu.

Siin tulebki appi teadvelolek ehk mindfulness – oskus olla tähelepanelikult ja hinnanguvabalt kohal käesolevas hetkes. See pole vaid heaoluvahend, vaid praktiline oskus, mis aitab paremini toime tulla tänapäevase tööelu väljakutsetega. Olgu sa juht, spetsialist, ettevõtja või tiimiliige – kohalolek hetkes aitab sul teha paremaid otsuseid, hoida oma vaimset tervist ja olla inspireerivam kolleeg. 

Miks praktiseerida teadvelolekut tööl? Milline on selle kasu?

Paljud edukad ettevõtted, sealhulgas Google, Nike, Apple ja Telia on integreerinud teadveloleku praktikad oma töökultuuri. Miks? Sest teadvelolek ei ole pelgalt individuaalne oskus, vaid ka strateegiline eelis kogu ettevõttele. 

  1. Stressi ja ärevuse vähenemine. Teadveloleku praktikad aitavad paremini toime tulla tööalase pingega, vähendades stressi ja ärevust. See toob kaasa rahulikuma ja produktiivsema töökeskkonna. 
  2. Parem keskendumine ja töö efektiivsus. Regulaarsed teadveloleku harjutused parandavad keskendumisvõimet ja töömälu, mis suurendab töö efektiivsust ja vähendab vigade arvu.

  3. Loovus ja innovatsioon. Kui meel on rahulikum, tulevad pähe paremad lahendused ning meeskonnas julgetakse katsetada uusi ideid.

  4. Emotsioonide parem reguleerimine, empaatia suurenemine ja tõhusam kommunikatsioon. Teadvelolek suurendab eneseteadlikkust ja aitab paremini mõista ning juhtida oma emotsioone. Empaatiavõime ja kuulamisoskuse tõus parandab meeskonnatööd ja kliendisuhtlust.

  5. Suurem tööga rahulolu ja töötajate hoidmine. Töötajad, kes tunnevad end väärtustatuna ja emotsionaalselt toetatuna, on oma tööga rohkem rahul. See loob parema töökeskkonna ja aitab vähendada personali voolavust ning sellega seotud kulusid.

james-baldwin-b9vkGONY4eI-unsplash

Kasu juhile:

  • Parem otsustusvõime – teadvelolek aitab vältida impulsiivseid otsuseid ja suurendab selgust ka surve all.

  • Kõrgem emotsionaalne intelligentsus – juhid, kes on teadlikumad oma tunnetest ja reaktsioonidest, loovad turvalisema ja toetavama töökeskkonna.

  • Efektiivsem suhtlus – teadvel juht kuulab paremini, märkab rohkem ja juhib meeskonda suurema mõjuga.

Kasu töötajale:

  • Vähem stressi ja läbipõlemist – uuringud näitavad, et teadvelolek vähendab kroonilist stressi ning toetab vaimset vastupidavust.

  • Parem keskendumine ja tootlikkus – treenitud meel ei ole häiritud igast segajast, vaid suudab püsida ülesandel.

  • Suurem rahulolu tööst – olles rohkem kohal, kogeme ka rohkem tähendust, rõõmu ja selgust oma tegevuses.

rawpixel-632454-unsplash

Mida ütleb teadus?

2017. aasta metauuring näitas, et teadvelolek võib positiivselt mõjutada tööga rahulolu, tulemuslikkust ja meeskonnatööd, samas kui see võib vähendada läbipõlemist ja tööst eemaldumist.  

2020. aasta metaanalüüs 56 uurimuse põhjal leidis, et teadveloleku praktiseerimine vähendab tajutud stressi ja läbipõlemist, tõstab aga tööga rahulolu, produktiivsust, säilenõtkust, heaolu ja eluga rahulolu.  

2022. aastal Eestis Pille Pesti poolt läbi viidud uuring leidis, et teadveloleku kursusel osalemine on seotud teadvelolekutaseme (st. vähem hajameelsust, rohkem tähelepanelikkust) ja subjektiivse heaolu suurenemisega ning tööalase stressi vähenemisega.

Millest alustada?

Teadveloleku õpetamine ja praktiseerimise soodustamine organisatsioonis  aitab luua tervislikuma ja toetavama töökeskkonna, mis toob kasu nii töötajatele endile kui  ettevõttele tervikuna. Teadveloleku praktiseerimiseks ei ole vaja erilist varustust ega palju vaba aega. See võib alata:

  • mõnest teadlikust hingetõmbest ja häälestumisest enne koosolekut
  • lühikesest pausist, et enne reageerimist mõelda
  • teadlikust kuulamisest vestluses
  • õhtusest päeva kokkuvõttest, kus märgatakse, mis läks hästi

Väikesed sammud loovad suure mõju – eriti kui need muutuvad igapäevaseks harjumuseks.

simon-abrams-unsplash
CE8Q0290

Too teadvelolek oma meeskonda

Kui soovid vähendada tööstressi, parandada keskendumisvõimet, tugevdada juhtimisoskusi ja meeskonnatunnet ning luua keskendunum, tasakaalukam ja inspireerivam töökultuur – siis võta julgelt ühendust.

Mul on üle 15 aasta kogemust teadveloleku õpetamisel ja heaolu kasvatamisel. Aitan Sul luua lahenduse, mis sobib just Sinu ettevõtte kultuuri ja vajadustega.